Stowarzyszenie

     Strona Główna
     Zarząd
     Członkowie
     Statut
     Sprawozdania
     OPP 1%
     Kontakt

Imprezy

     Aktualności
     Nasi Sponsorzy
     Relacje
     Prasa o nas
     Maratony
     Pływanie
     Canicross
     Narty
     Rzuć palenie
     Galeria
     Linki


licznik odwiedzin
41384
od 28 marca 2006 r.Wieżowiec 2006 - 2006-10-02

16 września bieżącego roku warszawski Pałac Kultury i Nauki gościł po raz drugi strażaków - reprezentantów komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych startujących w zorganizowanych przez Komendę Miejską PSP m.st. Warszawy, III Międzynarodowych Zawodach strażackich „Wieżowiec 2006”. Wśród rywalizujących między sobą ekip znalazły się zespoły strażaków spoza naszego kraju, m.in. Białorusi, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji, Rosji.

Celem organizacji tego typu zawodów było:
- Popularyzacja aktywnych form treningu z użyciem sprzętu ochrony dróg oddechowych,
- Współzawodnictwo ratownicze,
- Ukazanie trudności w realizacji zadań ratowniczo-gaśniczych w budynkach wysokościowych,
- Podnoszenie sprawności poprzez rywalizację sportową,
- Integracja środowiska strażackiego na płaszczyźnie problematyki ratowniczej,
- Promocja państwowej i stołecznej straży pożarnej i w kraju i zagranicą.

Konkurencja, w której startowały trzyosobowe roty strażackie polegała na jak najszybszym pokonaniu 30-tu kondygnacji ewakuacyjną klatką schodową w Pałacu Kultury i Nauki. Aby zaznaczyć strażacki charakter konkurencji odległość między ratownikiem pierwszym a trzecim w rocie specjalistycznej nie mogła wynosić więcej niż 2 piętra. Za to, jak i za ściągnięcie z twarzy maski aparatu ochrony dróg oddechowych a także stosowanie powietrza w butlach z zawartością tlenu powyżej 22% groziła dyskwalifikacja. Czas wyjścia ekipy liczony był od startu na klatce schodowej na poziomie ?0?, do momentu przekroczenia linii mety na 30 piętrze przez ostatniego strażaka z wbiegającej drużyny. Nie było to zwykłe bieganie po schodach gdyż zawodnicy startowali w pełnym uzbrojeniu strażackim w skład, którego wchodziło m.in. ubranie typu NOMEX, hełm, aparat ochrony dróg oddechowych, buty i rękawice. Łączna waga całego zestawu to przeszło 20 kg.

Komendę Powiatową PSP w Jaśle reprezentowali: asp. Wojciech Walaszczyk, kpt. Grzegorz Ciężabka, oraz mł.asp. Paweł Opałka. Zawodnikiem rezerwowym a zarazem kierownikiem zespołu był - kpt. Jarosław Lula. Jasielscy strażacy startują w tych zawodach od pierwszej edycji z roku na rok poprawiając swój wynik.

Do startu w tej imprezie strażacy z Jasła przygotowywali się od kilku miesięcy. Ich trening polegał na realizacji indywidualnych ćwiczeń siłowych i treningu ogólnej wytrzymałości biegowej.
Na dwa miesiące przed startem w zawodach, strażacy ćwiczyli dwa razy w tygodniu wspólnie na klatce schodowej jednego z wieżowców na terenie miasta. Wspólny trening na wieżowcu obejmował kilkukrotne wejścia w założonym tempie z pełnym obciążeniem na ostatnie - 11 piętro wieżowca.

W Warszawie ekipa z Jasła wylosowała 2 numer startowy, wystartowali jednak jako pierwsza drużyna po wycofaniu się z zawodów ekipy z 1-szym numerem. Pokonanie 30 pięter jasielskiemu zespołowi, zajęło 5minut i 19 sekund. Z tym wynikiem długi czas utrzymywali się na prowadzeniu dystansując inne drużyny. W końcowej klasyfikacji uplasowali się na 7 pozycji w klasyfikacji generalnej tym samym zajmując 4 miejsce wśród jednostek z naszego kraju.
W zawodach udział wzięło 49 drużyn.
Strażacy z Jasła pozostali do niedzieli w stolicy gdzie strażackie zawody w Pałacu Kultury i Nauki zbiegły się z Warszawskim Festiwalem Biegowym, którego główną imprezą był rozegrany 17 września ulicami stolicy 28 Flora Maraton Warszawski.
Wojciech Walaszczyk po sobotnich zmaganiach na schodach, przebiegł dystans maratoński w tempie treningowym w czasie 3:59
Gwiazdą maratonu był olimpijczyk, zdobywca złotego medalu w tej konkurencji Josiah Thugwane.Drużyna z Jasła


Końcówka


MW2006 - grupa z Jasła na mecie


MW2006 - W.Walaszczyk i P.Paryś

©2004 RESINET & ©2005 Ruch Dla Zdrowia