Stowarzyszenie

     Strona Główna
     Zarząd
     Członkowie
     Statut
     Sprawozdania
     OPP 1%
     Kontakt

Imprezy

     Aktualności
     Nasi Sponsorzy
     Relacje
     Prasa o nas
     Maratony
     Pływanie
     Canicross
     Narty
     Rzuć palenie
     Galeria
     Linki


licznik odwiedzin
41382
od 28 marca 2006 r.Siatkówka akademicka - 2007-06-14

Wąsy poszły pod nóż
Efektownym wynikiem drużyny Uniwersytetu Rzeszowskiego zakończył się finałowy turniej XXIV Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w piłce siatkowej mężczyzn. Na obiektach Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozegrano decydująca batalię akademików, wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Reprezentanci AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego najpierw okazali się być triumfatorami w mistrzostwach województwa podkarpackiego, zaś na arenie już ogólnopolskiej podczas zawodów w Lublinie zapewnili sobie awans do czołowej szesnastki najlepszych zespołów w kraju. W finale podopieczni trenera Adama Maryniaka sięgnęli po złoty medal w punktacji uniwersyteckiej oraz srebro w klasyfikacji generalnej. Drużyna ma medale, zaś trener stracił... wąsy.
Finał w Gliwicach rzeszowianie rozpoczęli od zwycięstwa 3-1 z ekipą Uniwersytetu Warszawskiego i był to zarazem udany rewanż za porażkę w ubiegłej edycji w meczu o brązowy medal w ramach Mistrzostw Polski Uniwersytetów w Olsztynie. W kolejnym pojedynku rzeszowski AZS ograł w stosunku 3-1 po perfekcyjnej grze Wyższą Szkołę Biznesu z Dąbrowy Górniczej (zespół w całości oparty o zawodników pierwszoligowego MCKiS Jaworzno), natomiast w ostatnim pojedynku fazy grupowej podopieczni trenera Adama Maryniaka zwyciężyli Politechnikę Gdańską także wynikiem 3-1.
W ćwierćfinale URz pokonał 3-1 mistrza Polski w pionie uczelni niepublicznych WSWFiT - drużynę której trzon stanowili zawodnicy II ligowego KS Hajnówka, z kolei półfinał to kolejna wygrana 3-1 z Uniwersytetem Zielonogórskim, również występującym na drugoligowych parkietach. Mecz finałowy był istnym siatkarskim horrorem. Dwa pierwsze sety wygrali rywale z PWSZ Racibórz - de facto drugoligowy zespół AZS Rafako - po czym inicjatywę przejęli rzeszowianie i doprowadzili do tie breaka. W nim obronili dwa meczbole, jednak musieli ostatecznie uznać wyższość przeciwnika, przegrywając piątego seta 15:17.
Zespół po dekoracji dokonał publicznego golenia wąsów trenera Adama Maryniaka, które po 34 latach(!) poszły pod nóż. - Taka była umowa zawarta jeszcze w eliminacjach w Lublinie, jak w finale będzie "pudło" to moi zawodnicy wykonają "wyrok". I stało się - powiedział opiekun rzeszowskich akademików Adam Maryniak - Dziękuję moim zawodnikom za włożony trud i świetna grę, ogromna determinację i zaangażowanie a ten sukces chciałbym zadedykować żonie Jadwidze i córce Ewie, za zrozumienie w działalności na rzecz sportu akademickiego w Rzeszowie.
Poza medalami rzeszowianie otrzymali również indywidualne wyróżnienia. W turnieju jako najlepszego atakującego wybrano Rafała Buszka, zaś Marcina Srokę uznano za najwszechstronniejszego zawodnika. Rewelacyjnie na przyjęciu radził sobie nasz libero Michał Betleja - dodał trener AZS URz.
Medalowa kolejność: 1. PWSZ Racibórz, 2. AZS Uniwersytet Rzeszowski, 3. Uniwersytet Zielonogórski.

Uniwersyteckie podium rzeszowianek
Żeńska edycja finału XXIV Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w piłce siatkowej odbyła się w Szczecinie, oczywiście z udziałem reprezentacji AZS URz. Rzeszowianki start w wielkim finale zapewniły sobie po zwycięstwie w eliminacjach strefowych w Krakowie i awansowały do finałowej szesnastki, spośród 192 ekip które ogółem wzięły udział w kwalifikacjach.
W grach grupowych szczecińskiego turnieju rzeszowskie akademiczki przegrały z Politechniką Radomską 0-3 oraz pokonały PWSZ Legnica 3-1 i Uniwersytet Opolski 3-0, zajmując tym samym druga lokatę w grupie. W ćwierćfinale musiały jednak uznać wyższość ekipy Politechniki Częstochowa, późniejszych triumfatorek mistrzostw. Zwycięstwo z Akademią Morską Gdynia 3-0 oraz porażka z 1-3 z AGH Kraków dało ostatecznie drużynie AZS URz szóstą lokatę, jednocześnie zaś drugie miejsce w klasyfikacji uniwersyteckiej.
Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, zresztą inaczej dziać się nie mogło, skoro dwa pierwsze zespoły złożone były niemal w całości z pierwszoligowych zawodniczek. Na tym tle rzeszowianki wypadły bardzo dobrze, jest to ich dotąd najwyższa lokata odkąd występują w pionie uniwersyteckim. Nagrodą dla rzeszowskich dziewcząt będą stypendia sportowe, jakie zapewnia medalistkom regulamin uczelni.
Kolejność: 1. Politechnika Częstochowa, 2. Uniwersytet Szczeciński, 3. AWF Warszawa, ? 6. AZS Uniwersytet Rzeszowski.©2004 RESINET & ©2005 Ruch Dla Zdrowia